معرفی رشته حقوق از نگاه  دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی

مهرنوش فتاحی – دانشجوی حقوق دانشگاه شهید بهشتی-رتبه86 منطقه

 

 معرفی رشته ی حقوق دانشگاه شهید بهشتی :

 

   رشته حقوق یکی از پر مخاطب ترین و پرطرفدارترین رشته های گروه علوم انسانی است. از دلایلی که می توان برای این امر برشمرد: یکی ماهیت جذاب این رشته است به خصوص برای کسانی که به استدلال و منطق و درک قوانین و مقررات علاقه دارند و دیگر درآمدزایی بالای این رشته است.

 

   از دروس پایه ای برای توفیق در این رشته باید به عربی و زبان انگلیسی یا فرانسه اشاره کرد. هم چنین به سبب ماهیت استدلالی آن فهم عرفی از درس منطق دبیرستان نیز لازم است. در دوره کارشناسی کلیات لازم در این رشته تدریس می شود که چندی از دروس مهم آن عبارتند از: حقوق مدنی، حقوق جزا اعم از عمومی و اختصاصی، اصول فقه و متون فقه که دو درس آخر به ترتیب با منطق و عربی در ارتباط هستند. علاقه مندان به مقاطع بالاتر می توانند در یکی از شاخه های حقوق عمومی، حقوق خصوصی، حقوق جزا و ... ادامه تحصیل بدهند.

 

   دانشگاه شهید بهشتی با داشتن رتبه اول در این رشته میان دانشگاه های معتبر کشور گزینه مناسبی برای متقاضیان این رشته می باشد. استادان فرهیخته و بنامی در این دانشگاه تدریس می کنند که هم زمان از سابقه حقوقی بالایی هم برخوردار هستند.

 

بازار کار :

 

   ناگفته نماند که عرصه شغلی این رشته با مدرک کارشناسی از تنوع بالایی نظیر وکالت، قضاوت، مشاوره حقوقی، سردفتری و ... برخوردار است. مهمترین زمینه شغلی این رشته وکالت است که برای دریافت پروانه وکالت لازم است بعد از گرفتن مدرک کارشناسی علاقه مندان در آزمون ورودی کانون وکلای دادگستری مرکز شرکت کرده و پس از گذران دو سال کارآموزی موفق به کسب پروانه وکالت  شوند. لازم به ذکر است که طی مدارج بالاتر در بهبود وضعیت شغلی در این رشته موثر است. از جمله این که با دریافت مدرک دکتری از دانشگاه های معتبر می توان به تدریس در دانشگاه ها پرداخت.

منبع:قلم چی