رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: کتاب‌های پایه پنجم ابتدایی و پایه نهم را امسال تغییر دادیم و بین 18 تا 20 عنوان کتاب جدید در این دو پایه در سال تحصیلی جدید خواهیم داشت.

حجت‌الاسلام و المسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس در خصوص کتاب‌های جدیدالتألیف سال 94 اظهار داشت: کتاب‌های پایه‌های پنجم ابتدایی و نهم را امسال تغییر دادیم و بین 18 تا 20 عنوان کتاب جدید در این دو پایه در سال تحصیلی جدید خواهیم داشت.

وی ادامه داد: تقریباً تمام کتاب‌های درسی زیر چاپ رفته یا از چاپ بیرون آمده و در استان‌ها توزیع شدند و هم‌اکنون در انبارهای استانی هستند؛ البته به غیر از کتاب‌های جدیدالتألیف و کتاب‌هایی که سال قبل مربوط به پایه‌های چهارم و هشتم بودند که باید آنها را ارزشیابی می‌کردیم یا برخی تغییرات در آنها ایجاد شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان در خصوص توزیع استانی کتاب‌ها یادآور شد: مثل سنوات سابق از 15 شهریور توزیع کتاب‌های درسی دوره متوسطه اول و دوم(راهنمایی و دبیرستان) از طریق کتابفروشی‌‌ها اتفاق می‌افتد، اما کتب دوره ابتدایی و کتاب‌های فنی و حرفه‌ای را در مدارس ابتدایی و هنرستان‌ها توزیع می‌کنیم و امسال فروش کتاب به صورت اینترنتی را نیز آغاز می‌کنیم.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی افزود: امیدواریم امسال با توجه به نظارتی که دفتر نظارت بر تولید و توزیع کتاب‌ها دارد، کتاب‌ها از کیفیت و استاندارد قابل قبولی برخوردار باشد.

وی در خصوص حذف کاغذ از آموزش و پرورش و جایگزین کردن کتاب‌های صوتی و تصویری به خبرنگار فارس گفت: در حال حاضر کتاب‌های درسی را به صورت مجموعه کیف الکترونیکی تولید کرده‌ایم و در 2 و 3 استان مثل اصفهان و بوشهر به صورت اجرای آزمایشی عمل کرده‌ایم و سال قبل نیز در تعدادی از مدارس شهر تهران کتاب‌های الکترونیکی استفاده کرده‌ایم.

حجت‌الاسلام و المسلمین محمدیان تصریح کرد: در این سالها نیازمند هستیم همه کتاب‌ها را تولید محتوای جدید کنیم، لذا کتابها در معرض تغییر هستند و همه آنها قابل تبدیل به کتاب الکترونیکی نیستند و اگر امکان باشد همه کتاب‌ها را الکترونیکی کنیم باز هم به معنای حذف کتاب درسی کاغذی نخواهد بود.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی خاطرنشان کرد: ما نیاز به کتاب درسی کاغذی داریم؛ اما با تولیداتی که به عنوان بسته آموزشی داریم، سعی می‌کنیم اتکای آنها را به کتاب کاغذی کنیم.