معرفی رشته مهندسی شیمی

رشته‌ی مهندسی شیمی، یکی از رشته‌هایی است که در زیرگروه دوم کنکور سراسری رشته‌ی ریاضی قرار دارد. به دلیل شناخت محدود و ناقص از رشته‌های دانشگاهی بسیاری از دانش‌آموزان رشته‌ی ریاضی که به درس شیمی علاقه‌مندند، به دنبال انتخاب رشته‌ی مهندسی شیمی هستند؛ در حالی که نام این رشته اگرچه با شیمی همراه است اما تعداد واحد درسی مرتبط با درس شیمی در این رشته کم است. یک شرط اصلی برای موفقیت در رشته‌ی مهندسی شیمی، داشتن پایه‌ی ریاضی قوی است؛ اگر درس ریاضی و مباحث حل معادله و محاسبات، جز نقاط قوت پایدار شما باشد، از انتخاب این رشته راضی و خشنود خواهید بود.

گرایش‌های مهندسی شیمی

به طور کلی در مقطع کارشناسی، در دانشگاه‌های تهران، دانش‌آموزان پذیرفته‌شده، رشته‌ی مهندسی شیمی- بدون گرایش را انتخاب می‌کنند و پس از گذراندن دو سال از تحصیلات دانشگاهی خود، گرایش مد نظر خود را با توجه به سابقه‌‌ی تحصیلی خود تعیین می‌کنند. در برخی از دیگر دانشگا‌‌ه‌ها نیز از ابتدای کار، رشته‌ی مهندسی شیمی با گرایش‌های خاص معرفی می‌شود؛ اما باید دقت داشته باشید که انتخاب گرایش در مقطع کارشناسی اولویت اصلی و کلیدی نیست و بیش‌ترِ درس‌های بین گرایش‌های مختلف یکسان است. برای مثال در صورتی که گرایش صنایع غذایی را قبول می‌شوید در حالی که مطلوب شما صنایع پتروشیمی بوده است، نگران نباشید!

از جمله گرایش‌های مهندسی شیمی عبارت است از:

§        گرایش صنایع پتروشیمی

§        صنایع نفت و گاز

§        صنایع غذایی

§        بیوتکنولوژی

§        نانوتکنولوژی

§        مهندسی فرایند

و...

درس‌های اصلی

اساس و پایه‌ی رشته‌ی مهندسی شیمی، درس 4 واحدی موازنه‌ی انرژی و مواد است که اگر آن را به خوبی یاد بگیرید، بی‌شک روزهای خوبی خواهید داشت. این درس اگرچه مهم و کلیدی است، اساس و پایه‌ی آن محاسبات ساده‌ی ریاضی است که با تمرین زیاد در این درس موفق می‌شوید. اگر قصد ادامه‌ی تحصیل و صاحب‌نظر شدن در این رشته را دارید باید مقوله‌ی پدیده‌های انتقال را به خوبی یاد بگیرید. پدیده‌های انتقال شامل سه بخش اصلی انتقال مومنتوم (سیالات)، انتقال حرارت و انتقال جرم (انتقال جرم و عملیات واحد) است. مزیت اصلی این رشته این است که بسیاری از درس‌ها را هم به صورت تئوری و هم عملی (آزمایشگاهی) یاد می‌گیرید. برای مثال یادگیری هم‌زمان درس سیالات در کلاس درس و آزمایشگاه  یکی از ماندگارترین خاطرات تحصیلی شما خواهد شد.

چندتا از 10تا در رشته‌ی مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر

دانشگاه صنعتی امیرکبیر در رشته‌ی مهندسی قطب محسوب می‌شود و اساتید و هیئت‌علمی آن جزء مهم‌‌ترین مزیت این دانشکده است. برای آشنایی با هیئت‌علمی این دانشکده و زمینه‌های کاری آن‌ها به سایت Chemeng.aut.ac.ir مراجعه کنید.

درس

ادبیات فارسی

زبان عربی

معارف اسلامی

زبان خارجی

ریاضیات

فیزیک

شیمی

چندتا از 10تا

7

6

7

5

4

5

6

 

ادامه‌ی تحصیل و آینده‌ی شغلی

یکی از مزایای رشته‌ی مهندسی شیمی این است که گرایش‌های آن در مقطع کارشناسی ارشد، بسیار متنوع و گسترده است؛ به طوری که حتی علم نوین نانوتکنولوژی را نیز دربرمی‌گیرد و امکان ادامه‌ی تحصیل تا دکترا در این رشته وجود دارد.

پس از فارغ‌التحصیلی در رشته‌ی مهندسی شیمی، امکان اشتغال در کارخانه‌های تولیدی (به عنوان مهندس تولید) و شرکت‌های مشاور (به عنوان مهندس مشاور) وجود دارد. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های مهندس شیمی این است که به طور هم‌زمان مهارت مهندس مکانیک و مهندس شیمی را آموخته است و حتی می‌تواند تمام طرح‌های خود را از نظر اقتصادی و بازدهی امکان‌سنجی کند. به عبارتی یک مهندس شیمی موفق هم‌زمان می‌تواند مهندس صنایع و مکانیک خوبی باشد.

منبع:قلم چی